Ових дана у штампи можемо читати о Хитлеровом ратном другу из Првог светског рата, Јеврејину Ернст Хесу и његовим напорима да преживи холокауст.
Ко је био Ернст Хес (1890-1983)?
Ернест Хес се са Хитлером познавао из Првог светског рата, када му је извесно време био командир чете у Фландрији. Капетан Хес се након Првог светског рата посветио цивилној каријери и постао уважени судија у Франкфурту. Али, због свог јеврејског порекла 1936. године био је присиљен да поднесе оставку, а њега и супругу више су пута премлаћивали испред куће па је огорчени Хес одлучио да пише свом бишем каплару. У писму је навео да би било у реду да га – због старог пријатељства и војничког братства – поштеди даљих понижења. Према тврдњама историчарке Сузане Маус у часопису „Јеврејски глас из Немачке“, Хеса је доста дуго заобилазио прогон Јеврејау нацистичком Трећем рајху, захваљујући докумету који је, у име Хитлера, потписао шеф СС трупа Хајнрих Химлер.
У том папиру из августа 1940. године, Х. Химлер упозорава филијалу Гестапоа у Франкфурту да би Хеса требало у сваком погледу оставити на миру… према жељи Фирера.
У писму је стајало да се од свих прогона изузима бивши судија Ернст Хес са породицом и да је то изричита жеља Адолфа Хитлера.
У писму се упозоравало: да ће онај који се огреши о наредбу бити најстроже кажњен.
Хитлер се смиловао свом бишем команданту у Првом светском рату капетану Ернсту Хесу, чија је мајка била Јеврејка, а нацистичким расним законима то је значило – да је и Хес Јевреј.
Док је био надређен каплару Хитлеру, капетан Хес више је пута био рањаван и добио је највећа војна одликовања царске Немачке.
Статус му је трајао само до 1942. године, када је на Ванзејској конференцији усвојена доктрна о истребљењу Јевреја. Хес је преживео и избегао гасну комору захваљујући браку са „чистокрвном“ Немицом и чињеницом да је био крштени протестант. Његова сестра није била те среће, убијена је у логору, где ју је депортовао Адолф Ајхман, након што се хвалила да је под специјалном заштитом нацистичке партије.
Хес је после 1942. године, рат провео у концентрационим логорима и на принудном раду. После рата одбио је да се врати у судство, не желећи да ради са колегама који су сакривали своју нацистичку прошлост.